Výstava roku, zaznělo v Břeclavi mezi Ladovými díly

Břeclav – Vnuk proslulého výtvarníka, jenž se stejně jako on jmenuje Josef Lada, procházel sálem břeclavského muzea a galerie a pokyvoval hlavou. „Dědovi by se to líbilo,” podotkl poté v rozhovoru. Od úterního odpoledne až do poloviny září se Břeclav stala centrem Ladovy tvorby. Pořadatelé připravovali výstavu tři roky, pro ten letošní jde v městském muzeu a galerii o nejvýznamnější událost. 

 „Na přípravu je to asi nejnáročnější výstava za dobu fungování této organizace, čili skoro dvacet let. Vystavujeme na sto šedesát originálů Josefa Lady. Udělali jsme to jako průřez celou jeho tvorbou,” sdělila ředitelka muzea Alena Káňová.
K vidění jsou humoristické karikatury typické pro úvod Ladovy tvorby, přes ilustrace dvacátých a třicátých let až po vrchol volné tvorby ze čtyřicátých a padesátých let minulého století.
Kdo by však hledal jakoukoliv spojitost Lady s břeclavským regionem, byl by zklamaný. Podle všeho neexistuje. „Dědeček toho totiž vzhledem ke svému zdravotnímu stavu příliš nenacestoval,” potvrdil umělcův vnuk.
Hlavně pro děti
Podle Káňové se celá Ladova tvorba točí okolo dětství v rodných Hrusicích. „Patrný je odraz českých pohádek a mytologie. Osobně jsem vždycky toužila po tom, abychom tuto výstavu udělali. Navíc pravidelně představujeme českou ilustrátorskou tvorbu,” oznámila ředitelka ještě před zahájením úterní akce.
Vystavená díla pochází ze soukromých sbírek či dalších muzeí a galerií. Ocenila je například Břeclavanka Zdeňka Juřenová. „Jsem pravidelnou návštěvníci. Lada je klasika a určitě bych ji doporučila hlavně dětem,” říkala žena před jednou ze zasklených kreseb. Ty byly pod bedlivým dohledem dvojice strážníků, kteří procházeli mezi davem hostů.
Kvůli vysokým hodnotám vystavených kusů pořadatelé návštěvníky nabádali k opatrnosti a zakázali jim fotit. Několik z nich si pořídilo alespoň snímek s Ladovým vnukem. „Výstavní prostory jsou tady moc hezké a celé provedení značí dobrý vkus. V Břeclavi by se dědovi stoprocentně líbilo,” uvedl muž s úsměvem ve tváři.
Josef Lada se mimo jiné proslavil kresbami vojáka Švejka z pera spisovatele Jaroslava Haška. Součástí výstavy jsou také knihy, na nichž se Lada podílel. Zájemci mohou vše vidět vždy od úterý do neděle mezi desátou a sedmnáctou hodinou. Vstupné je šedesát korun.
Malí návštěvníci, někteří dokonce v dobovém oblečení, měli včera k dispozici koutek s postavičkami, knížkami či pohádkami. „K výstavě jsme vyhlásili i velkou doprovodnou výtvarnou soutěž. Nejlepší práce pak vystavíme od pátého června v Lichtenštejnském domě,” sdělila ředitelka břeclavského muzea.
Článek publikován 16. 6. 2014 (Monday) v 18:06 v rubrice Media.


Menu