Ohlédnutí za Mikešovou oslavou

Hrusice

V sobotu 25. 5. 2024 proběhla v Památníku Josefa Lady a jeho dcery Aleny od 10:00 oslava Mikešových narozenin, tedy přesněji jeho devadesátin od vydání prvního knižního dílu této nezapomenutelné dětské pohádky.
        
Přivítání všech návštěvníků se ujal vedoucí Památníku p. PhDr. M. Pátra, po něm následoval úvodní proslov p. Mgr. J. Lady, vnuka malíře J. Lady a následně převzala pomyslnou mikrofonovou štafetu paní ak. mal. A. Horová, vedoucí výtvarné redakce nakl. Albatros, které vydává knihu s Mikešem již mnoho desítek let. Velkou zajímavostí jejího milého projevu bylo, krom mnoha krásných čtenářských recenzí, že v jejich nakladatelství se Mikeš již blíží k počtu vydaných výtisků jeden milión!

Po tomto příjemném zahájení se rozběhl naplánovaný program pro všechny návštěvníky, zejména pak pro ty nejmenší. Na zahradě Památníku bylo možné účastnit se různých aktivit jako Mikeši nezlob se, kuličky, kreslení, zapojit se do her, které připravil v nádherných dobových kostýmech Ladův národopisný soubor z Hrusic, nebo se vyfotit v tematicky laděném fotokoutku. V prostorách samotné budovy Památníku, kde byl tento den vstup do expozice zcela zdarma, mohli všichni zájemci obdivovat krásu ladovských děl, osobních věcí a načerpat tak „genius loci“ mistra Lady právě v místě, kde od 30. let minulého století až do své smrti každé léto pečlivě tvořil. V permanenci byl i v přízemí umístěný ladovský obchůdek, který v tento slavnostní den nabízel raritní pohlednici s Mikešem, která byla vydána v pouhém počtu devadesáti kusů a skutečně, někteří sběratelé se po této emisi s radostí v očích ptali už před oficiálním začátkem akce.

Z milých oficialit musíme ještě zmínit účast Mikeše v nadživotní velikosti (PhDr. M. Pátra), čtení z knihy p. Mgr. J. Ladou, paní Z. Burianovou, představení nové vánoční ozdoby – figurky s Mikešem od liberecké firmy Decor by Glassor, která tak navazuje na velice úspěšnou kolekci ladovských ozdob z minulého roku a na závěr programu prezentace výtvarných děl, taneční a hudební vystoupení Základní umělecké školy Josefa Lady z Velkých Popovic.

Ještě jednou děkujeme všem účastníkům, zaměstnancům, dobrovolníkům, příznivcům, přátelům, obci Hrusice, OMPV Brandýs n. Labem, Ladově kraji, nakl. Albatros, Ladově národopisnému souboru z Hrusic, ZUŠ Josefa Lady, firmě Fotonaut a především perfektnímu počasí, které nám navzdory předpovědi četných bouřek vydrželo po celé konání akce zcela na jedničku!

V. Lada – JosefLada.cz

Foto: Aleš Sládek a JosefLada.cz


Článek publikován 30. 5. 2024 (Čtvrtek) v 10:47 v rubrice Plánované akce.


Menu