V litoměřické galerii vystaví díla Josefa Lady

Litoměřice – Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích v době vánoční pravidelně představuje českou ilustraci, a to jak díla současných autorů, tak i skutečné klasiky české ilustrace.

Po třech velice úspěšných výstavách, které v minulosti představily díla mistrů české ilustrace Cyrila Boudy, Jiřího Trnky a Zdeňka Buriana, připravila litoměřická galerie výstavu ilustrací a obrazů Josefa Lady.

„Ladovo rozsáhlé dílo tvoří téměř 15 000 kreseb a asi 400 obrazů. Na této výstavě je pro návštěvníky připraven skutečně reprezentativní výběr Ladových děl. Výstava jej představuje od jeho počátků tvořených veřejnosti méně známými karikaturami a humoristickými ilustracemi pro nejrůznější dobové časopisy, které ukázaly Ladův smysl pro ironii a nadsázku a v mnohém, jak se sami můžete přesvědčit, jsou dodnes velmi aktuální. Myslíme si, že pro mnohé návštěvníky budou velkým překvapením,“ uvedla Olga Kubelková, kurátorka výstavy.

Vernisáž je naplánována na 3. prosince v 17.30 hodin. Výstava potrvá od 4. prosince do 10. dubna 2016

Na ně pak navazuje velmi početná ilustrační tvorba přes dětské knihy různých autorů až po vlastní autorské knihy. Na výstavě nechybí ani ukázky snad nejznámějších obrázků dotvářejících knihu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka.

„Vybrali jsme ale i Ladovy typické obrazy, které odrážejí vzpomínky na jeho dětství na konci 19. století a výrazné postavy rodné vesnice, jež se časem vytratily a sám autor je po svém návratu do Hrusic ve třicátých letech minulého století postrádal. Proto se je snažil alespoň připomenout a zvěčnit prostřednictvím svých obrázků. Věrný maminčině radě, aby maloval pouze to, co vidí a zná, nám svým dílem přibližuje krásu rodného kraje, rozličné hry, tradiční zvyky a svátky, které provázely jeho dětství a které postupem času přeměnil ve své představy a sny o idylickém venkovském životě. Je zde i několik jeho obrázků vážících se k adventní době a vánočním svátkům, které se časem staly symbolem českých Vánoc,“ dodala Olga Kubelková.

Zdroj: http://litomericky.denik.cz/kultura_region/v-litomericke-galerii-vystavi-dila-josefa-lady-20151202.html

Článek publikován 7. 12. 2015 (Pondělí) v 11:45 v rubrice Média, Plánované akce, Výstavy.


Menu

Vážení zákazníci našeho e-shopu, do 6. 7. jsme na dovolené, všechny objednávky budou vyřízeny hned po tomto datu. Děkujeme za pochopení a přejeme hezké léto!

 

D8E_5054